LIFESTYLE

McDonald's rezygnuje z plastikowych słomek

05.01.2019Marta Roszewska

Zamieniamy plastikowe butelki na te wielokrotnego użytku, stosujemy filtry do wody, wybieramy opakowania nadające się do ponownego wykorzystania. Chcąc zminimalizować użycie plastiku, rezygnujemy także ze słomek. W swoich prywatnych domach, w restauracjach czy barach. W ubiegłym roku do grona dbających o nasze środowisko dołączył Starbucks, a w październiku Parlament UE przegłosował wykorzystywania i sprzedaży plastiku jednorazowego użytku. Ustawa ma obowiązywać od 2021 roku. Do tego ruchu ekologicznego dołączają się także takie giganty jak McDonald's!

McDonald's wycofuje plastikowe słomki

Zgodnie ze strategią Scale for Good, ogłoszoną przez McDonalds, w 2025 wszystkie odpady będą trafiać do recyklingu, a ponadto opakowania będą wykonywane z materiałów odnawialnych. Od 7 stycznia ruszą testy, które pozwolą zastąpić plastikowe słomki papierowymi na skalę globalną. Testy potrwają przez 20 dni w polskich restauracjach McDonalds:

  • Warszawa, ul. Świętokrzyska 3
  • Katowice, ul. Stawowa 5
  • Poznań, ul. Grunwaldzka 104 c
  • Gdańsk, ul. Bażyńskiego 2
  • Wrocław, Rynek 30; Mrągowo

Do wyboru będzie słomka z plastiku, słomka z papieru, a także możliwość całkowitej rezygnacji ze słomki.

"Słomki ze względu na swój mały rozmiar są trudne do wychwycenia przez systemy segregacji odpadów i dlatego nie są poddawane segregacji i recyklingowi w takim stopniu, jak inne odpady plastikowe. W minionym roku dużo mówiło się o tej kwestii. To jednak tylko jeden z aspektów szerszego tematu opakowań jednorazowych, na którym się skupiamy w ramach strategii Scale For Good" - mówi Anna Borys-Karwacka, dyrektor ds. korporacyjnych McDonald's Polska.

Plan Scale For Good planuje również redukcje emisji gazów cieplarnianych związanych z działaniem restauracji, biur (o 36 proc.) i systemu dostaw (o 30 proc.). Ponad 65 proc. lokali polskiej sieci jest zasilanych energią ze źródeł odnawialnych.  

Czytaj dalej
x

wciśnij ENTER, żeby wyszukać