MODA

Christian Dior: Projektant marzeń

15.02.2019Michał Koszek

Fot. Adrien Dirand | Materiały prasowe Muzeum Wiktorii i Alberta w Londynie

Londyńska wystawa nawiązuje do zakończonej w zeszłym roku w Paryżu w Musée des Arts Décoratifs wystawy o tej samej nazwie. Kuratorzy jednej i drugiej za punkt wyjścia obrali rok 1947, kiedy Christian Dior dał się poznać światu jako autor słynnej kolekcji New Look i rewolucjonista mody. Retrospektywa prezentuje najważniejsze momenty twórczości Diora i jego wszystkich następców na stanowisku dyrektora kreatywnego domu mody.  

Kuratorzy Victoria & Albert rozszerzyli ekspozycję organizowanego przez siebie wydarzenia o angielski wątek w historii kreatora, jego fascynację brytyjską rodziną królewską i kulturą. „Nie ma żadnego innego kraju na świecie, oprócz mojego, którego styl życia tak bardzo by mi pasował. Uwielbiam angielską tradycję, angielską uprzejmość, angielską architekturę. Uwielbiam nawet angielską kuchnię”, mówił niegdyś Dior. Na swój pierwszy londyński pokaz mody projektant przyjechał w 1950 roku. Angielskie klientki zaprosił do luksusowego Hotelu Savoy – po dostępne 500 biletów zgłosiło się kilkukrotnie więcej chętnych. Później, w Ambasadzie Francuskiej w Londynie, Dior zaprezentował swoje kostiumy przed arystokratkami – księżną Małgorzatą (siostrą królowej Elżbiety), Maryną (księżną Kentu) i księżną Olgą Grecką. Żeby nie stresować modelek pracujących przy pokazie, nie zdradził, kto pojawi się na widowni. „Powiedział im, że idą tam na lunch”, śmieje się w jednym z wywiadów kuratorka Oriole Cullen. Suknia, którą Dior przygotował na 21. urodziny Małgorzaty, znajduje się w centralnym miejscu ekspozycji. Na czas wystawy, została wypożyczona z Muzeum Londynu. W zwiewnej tiulowej sukni z odkrytymi ramionami i ozdobionej asymetrycznym złotym haftem, księżna wyglądała zjawiskowo. Mówiła o niej, że była najlepsza ze wszystkich kostiumów, które miała. W kreacji sportretował ją Cecil Beaton, jeden z najbardziej cenionych fotografów w historii.

Fot. Adrien Dirand | Materiały prasowe Muzeum Wiktorii i Alberta w Londynie

Wśród 500 obiektów prezentowanych na wystawie, 200 to kreacje haute couture – m.in. jedna z pierwszych wersji słynnego Bar Suit (taliowanej beżowej szantungowej marynarki z kołnierzykiem i żakietem, czarną spódniczką z tafty i słomkowym kapeluszem). „To niesamowite, że każde prezentowane ubranie było robione ręcznie”, zachwycała się Orielle Cullen. Ważny element wystawi stanowi także sekcja dedykowana kosmetykom i perfumom sygnowanych marką Dior. Założyciel domu mówił, że „dla kobiet, piękne perfumy są równie ważne co piękne ubrania”. Z kolei sekcją „Designers for Dior”, organizatorzy zwracają uwagę na rolę następców zmarłego w 1957 roku kreatora. Yves Saint Laurent, Marc Bohan, Gianfranco Ferré, John Galliano, Raf Simons i Maria Grazia Chiuri – każdy z nich mierzył się z historią Diora, interpretował jego twórczość i wprowadzał historię domu mody na nowe tory. 

Fot. Adrien Dirand | Materiały prasowe Muzeum Wiktorii i Alberta w Londynie

Spektakularnym elementem wystawy będą z pewnością wieczorowe kreacje, które Dior i jego następcy szykowali swoim klientkom. „Wieczór to czas, w którym możesz uciec od realiów życia codziennego”, powtarzał słynny projektant. Oprócz wspomnianej wcześniej sukni księżnej Małgorzaty, warto zwrócić uwagę na kilka nowszych strojów. W reklamach zapachu J’Adore, Charlize Theron pozuje w sukniach haute couture, powstałych specjalnie na cele kampanii – jest wśród nich wysadzana kryształami Swarovskiego suknia z 2008 roku. W 2017 roku Elle Fanning zaprezentowała się na Festiwalu Filmowym w Cannes w kwiecistej sukni do ziemi. Rok później, na tej samej imprezie, Lupita Nyong’o na premierę filmu „Sorry Angel” założyła białą suknię z odkrytymi ramionami i aplikacjami z piór. Okazja, żeby zobaczyć te historyczne kreacje na żywo już niedługo.

Wystawa „Christian Dior: Designer of Dreams” w Victoria & Albert Sainsbury Gallery w Londynie otwiera się 2 lutego 2019 i potrwa do 14 lipca.

Czytaj dalej
x

wciśnij ENTER, żeby wyszukać